Kırkayak

Kırkayak böceği istilasına uğramış bir çiftçiden alınan fotoğrafları sizinle paylaşacağım. Hergün 1 poşet süpürüyormuş. İşin ilginç tarafı kokusundan dolayı tavuk ve diğer kanatlı hayvanlarda yemiyormuş.

Yüzük Kelebeği Böceği

Pamuk ta rastladığımız yüzük kelebek böceğini sizlerle paylasmak istedim. şahane bir sanat eseri. Yumurtalarını itina ile dizmiş. o kadar sağlam ve kuvvetli yapıştırmış ki tırnakla bile zor çıkıyor.

Kırmızı Örümcekler

Ülkemiz pamuk alanlarında iki tür kırmızıörümcek zarar yapmaktadır. 1-) Pamuk Kırmızı Örümceği 2-) İkinoktalı Kırmızı Örümcek Pamuk Kırmızı Örümceği; Dişileri parlak ve koyu kırmızıdır. Bacakları Kırmızıdır ve vucudu ile birlikte kıllıdırlar. Vücutlarının sırt kısmında 4 parçalı siyah leke vardır. Dişilerden daha küçük olan erkeklerin bacaklarının uçları ise sarı renklidir. Thorax üzerinde 2 kırmızı benek vardır….

Yabani Hardal (Sinapis Arvensis L.)

Yabani Hardal, 40 – 80 CM boyunda tek yıllık bir yabancı ottur. Başta hububat olmak üzere, sebze, meyve, bağ ve diğer kültür bitkilerinde sorun oluştururlar. Gövdesi yuvarlak, alt kısmı tüylüdür. Üst yapraklar kısa saplı veya sapsızdır. Çiçekler salkım şeklinde ve sarıdır. Meyve koni şeklinde bir kapsül olup içinde 6-12 adet tohum bulunur. Tohumlar siyah renktedir….

Buğdayda Sarı Pas Hastalığı

Buğdaylarda en erken görülen pas çeşidir. Genellikle yapraklarda görülsede, sap ve başaklarda da zaman zaman görülebilir. Buğday tarlalarında ilk baharda 10-15 C sıcaklık ve yüksek nem hastalığının gelişimi için en uygun ortamdır. Yaprakların üst yüzeylerinde makine dikişine benzer şekilde püstüller oluşur. Bu püstüllülerin dizilişi bir çizgiyi andırdığı andırdığı için bu pasa çizgi pası da denir….

Pamukta Yeşil Kurt Zararı

Pamuk bitkisine zarar veren yeşil kurtu detaylı bir şekilde anlatacağım. Pamuğa zarar veren mekanizmayı iyi bilirsen kendisi ile mücadelesini iyi yapabiliriz. O yüzden detaylı anlatmakta fayda var. Ergin yeşil kurtların dişi ve erkek kelebeklerinin rengi farklılık gösterir. Dişi kelebelekler kahverengi veya kırmızımsı-kahve, erkek kelebekleri ise yeşilimsi kahve veya açık kahverengidir. Erginleri zararlı değildir. Çünkü kelebek…