Ağaçlarda Budama

Budamanın değişik amaçları vardır. Bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse;
– Meyve ağaçlarında fizyolojik dengeyi en kısa zamanda oluşturmak ve korumak,
– Gövde üzerinde düzenli ve dengeli bir taç oluşumu sağlamak Meyve ağaçlarının bakımını, meyvelerin derimini, zararlılarla savaş vb. teknik işleri kolaylaştırmak,

Meyve Ağacı Gelişimi Sırasındaki Budamalar

Meyvecilik, tarımın uzun zaman alan bir dalıdır. Meyveciliğin temelini oluşturan fidan önemli bir yer tutar. Bu yüzden, iyi bir meyve yetiştiriciliği için iyi fidan gereklidir. İsmine doğru, virüsten ari, kaliteli fidanlarla tesis edilecek olan meyve bahçeleri karlı yetiştiricilik için ilk adımdır.

Yaşlı Meyve Ağaçlarında Budama

Bir Yaşlı Fidanların Dikim Mevsimindeki Budanmaları
İyi şekillenmiş bir “ince iğ” elde etmek için, dallanmış, bir yaşlı fidanlar en iyi dikim materyalidir

Bodur Meyve Yetiştiriciliğinin Esasları

Bodur ağaçları standartlarından ayıran özellik, sadece daha küçük olmaları değildir. Ağacın şekli ve yayılması, meyveye yatma yaşı, çiçeklenme ve hasat zamanı, sürgün çapı, ağacın ömrü, meyve verme tabiatı, yaprak/meyve oranı ve bitkinin besin maddeleri isteği yönünden bodur ağaçlar standartlarından farklıdırlar.

Modern Meyveciliğin Gereklileri

MODERN MEYVECİLİĞİN GEREKLERİ • Her Yıl ve Düzenli Ürün Meyve ağaçları tam verim çağına gelinceye kadar her yıl gittikçe artan bir şekilde ürün verir ve bu yaştan sonra da ekonomik ömrü süresince düzenli olarak ürün vermeye devam eder.

Bodur Meyve Yetişticiliği

Meyve yetiştiriciliğinde birim alandan elde edilecek verimin artırılması, ağaçları küçülterek birim alana daha fazla sayıda ağaç dikilmesi yoluyla sağlanır. Ağaçları küçültmede en etkili vasıta da bodurlaştırıcı anaç kullanmaktır.

Meyvelerde Monilya Hastalığı

Tanımı ve Zarar Şekli : Hastalık konukçusunun (kiraz,vişne, şeftali, kayısı, erik, badem) çiçek, çiçek sapı, sürgün ve meyvelerinde belirti oluşturur. Hastalığa yakalanmış çiçeklerin taç yaprakları, dişicik borusu ve erkek organları kahverengileşir, bu renk değişimi daha sonra tüm çiçeğe yayılır. Hasta çiçekler dal üzerinde kurur ve mumyalaşır. Hastalık meyvelerde genellikle olgunluğa yakın bir devrede meydana gelir….