Kategoriler

Popüler Galeriler

Anasayfa > Tarım > Oya Ağacı

Oya Ağacı

Bu sayfada en popüler Oya Ağacı yer almaktadır. Oya Ağacı ile ilgili yazımıza sürekli güncel resim ve bilgiler eklenecektir. Lütfen sizde www.ciceksehri.com sitemizi takip edip yorum eklemeyi unutmayın.

Bu galeride 1 resim bulunmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Ekim, 2017

Oya Ağacı

Oya ağacını (Lagerstroemia İndica) tanıtmak istiyorum. İstanbul Belediyesi bu bitkiyi çok sever. Yollara, boş bulduğu yerlere sadece diker, ilkbaharda da öldürene kadar budar. Hiç bakım istemediğini zannedip sulamaz bile. Halbuki bu ağaç öyle kolay bir bitki değil. Öncelikle İstanbul bu bitkiye rutubetli oluşuyla uygun değil. Küllemenin sebebi rutubet ve yanlış ortama dikilmesidir. Oya ağacı gölgeden nefret eder. Aşırı güneş, ışık ister.

Oya Ağacı

Oya Ağacı

Serbest bırakılıp hastalıktan budanmadığı zaman doğru yerde 9 metreye kadar gelişebilir. Ağacın anavatanı Güneydoğu Asya�da Hindistan – Çin bölgeleridir. Çiçekleri yaz ortalarında açmaya başlar, yapraklar dökülene kadar devam edebilir. Genelde pembe olan ufak 2 – 3 santimlik küçük çiçekler yeni sürgün dallarının ucunda 25 – 30 santimlik buketler halinde bulunur. Pembe dışında beyaz, kırmızı, lila ya da karışık renkli olabilir. Yapraklar sonbaharda kırmızı – turuncu değişik renklere dönüşür. Oya ağacı her türlü toprakta yetişebilir. Aşırı kireçlilerde demir eksikliğinden yapraklarda sararma olabilir. Toz demiri sulandırarak ilkbaharda toprağa dökün. Ayrıca toz kükürt de yardımcı olabilir. Zaten kükürt yaprakta oluşabilecek küllemede kullanılabilir. Benim tavsiyem etkilenmiş bölümleri budayın. Ya da önceden tedbir alın ve sonbahar – kış aylarında bitkiyi budayın. Geometrik şekil sevenlere ideal sivrilikler sunabilir.

oya

Oya ağacının gövdesi çok güzeldir. Açık renkli yer yer dökülmeler çınar gövdesi gibi şık durabilir.

Kışın açık renk, budanmış grup halinde dikilen en güzel örnek oya ağaçlarını İstanbul Hilton Oteli�nin girişinde görebilirsiniz. Kısa süreli kar yağışına dayanabilir ama Akdeniz iklimi, asıl sevdiğidir. Bodrum Belediyesi de yollara dikmiş, pek şık olmuş. Aslında kuzey bölgelerde leylak neyse, güneyde de oya ağacı aynı şey olabilir (Ama oya ağacı o kadar güzel kokmuyor).

Üretimi çok kolay; ilkbaharda taze sürgünü kesip hemen köklendirme tozuyla dikin. Çok yavaş büyüyor, ama çiçekleri için bu yavaşlığa katlanılır. Piyasada 1 milyondan başlayan fiyatlarla oya ağacı bulabilirsiniz. Bahçenizde yanlış yerde gölgede dikili oya ağcı varsa kışın sökün, güneşe dikin. Kökleri fazla etkilenmez. Yer değişimine adapte olabilir. Çok yaşlılara dikkat.

Oya Ağacı

Bağlantılar

Yardım

Hakkımızda

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Copyright © Gül Resimleri 2014