Kategoriler

Popüler Galeriler

Anasayfa > Çiçekler Hakkında Konular > Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri

Bu sayfada en popüler Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri yer almaktadır. Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri ile ilgili yazımıza sürekli güncel resim ve bilgiler eklenecektir. Lütfen sizde www.ciceksehri.com sitemizi takip edip yorum eklemeyi unutmayın.

Bu galeride 7 resim bulunmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi: 13 Ekim, 2017

Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri: Konu güncellendi ve resimler eklendi.
Anavatanı:Hindistan,Çin,İran,Seylan,Kaşmirdir.

Çiçeklenme zamanı:Haziran -Eylül arası çiçek açar.

Yer seçim: Yıl boyunca çok aydınlık,havadar ve serin yer ister.kışın 10 derecenin üstüne çıkmamalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın bol su ister bu dönemde iki hafta arayla sulama suyuna besin karıştırılması iyi sonuç verir.Kışın suyu azaltılmalı toprağı hafif nemli tutulmalıdır.

Bakım:Gerekli görüldüğünde saksıları ilkbaharda çok amaçlı saksı toprağı kullanılarak değiştirilmeli dir.

Üretim:Uç dallarından kesilerek ilkbaharda sıcak yastıklarda ve nemli ortamda köklendirilerek üretilir.

Hastalık ve zararlılar:Kışı fazla sıcak ortamda geçirirse yaprak bitlerine maruz kalabilir. Ve yine kışı sıcak ortamda geçirirse çiçeklenme olmaz bu nedenle böyle durumlarda havalandırılmalıdır.

Yaseminler tıpkı lale, sümbül ve gül gibi şiirlere konu olmuş zarif ve hoş kokulu bir çiçektir. Bir çok ülkede değerli süs bitkileri arasında yer alan yaseminlerin doğada kendiliğinden yetişen 300 kadar türü vardır.

Zeytingiller familyasının jasminum cinsini oluşturan bu türler sürüngen, tırmanıcı yada dik çalı yapısındadır. Yasemin sözcüğü batı dillerinde olduğu gibi bizim dilimize de Farsça yasemen sözcüğünden girmiştir.

Dünyanın tropik ve astropik bölgelerinde yaygın olarak yetişen yaseminler genellikle beyaz yada sarı, bazıları ise kırmızı çiçekler açan her dem yeşil yada kışın yapraklarını döken bitkilerdir.

Bunların içinde en iyi tanınan tür adi yasemin bazı yörelerde kışın yapraklarını tümüyle dökerken bazen yarı yapraklı kalır.
Yaz başından güz sonuna kadar çiçek açan bu türün minik, koyu yeşil yaprakları, hoş kokulu beyaz çiçekleri vardır. Bu zarif ve alımlı çiçekler beş taçyapraktan oluşur. Kış yasemini denilen tür ise yapraklarını dökmesine karşın kış boyunca çıplak dallarında hiç eksik olmayan yıldız biçimli altın sarısı çiçekleriyle çok sevilen bir süs bitkisidir.

Yaseminlerin bazı türleri iklimin uygun olmadığı yörelerde ancak serada yetiştirilebilir. Oysan çoğu kış mevsimini kolaylıkla açıkta geçirebilir. Yaseminler dal parçalarından çelikleme yöntemiyle çoğalır.

Jasminum officinale gibi bazı türler çevrelerindeki desteklere kendi başlarına kolaylıkla tırmanabildikleri halde, yere yatık olarak gelişmemesi için özel desteklere bağlanması yada sardırılması gereken yasemin türleri de vardır.

Kokulu yaseminlerin çiçeklerinden parfüm yapımında kullanılan, ayrıca sabun ve öbür tuvalet malzemelerine katılan hoş kokulu uçucu elde edilir. Bu yağa yasemin esansı denir. Ful adıyla da bilinen arap yasemininin çiçeklerinden ise yasemin çayı denen hoş kokulu bir çay hazırlanır.

Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri:

Sizler için Resim galerisinide ekledim buyrun:

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği - Yasemin Resimleri

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği – Yasemin Resimleri

Bağlantılar

Yardım

Hakkımızda

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Copyright © Gül Resimleri 2014